دو نژاد مهم بوقلمون

بوقلمون برنز
جوجه بوقلمون برنز از نژاد بوقلمون هاي اهلي است . اگرچه رشد به مراتب بيشتري دارد ولي از نظر ظاهر بسيار شبيه بوقلمون وحشي آمريکاي شمالي است .
با وجود اينکه نژاد اين دسته از ماکيان در سالهاي اخير رو به نقضان گذاشته است ولي باز مي توان از آنها به عنوان موجودات خوب و مولد خانگي ياد کرد.گزارشات حاکي از اين است که بوقلمون هاي برنز در مقايسه با ساير گونه هاي بوقلمون اندکي آرام تر هستند و اين باعث مي شود که به راحتي بتوان آنها را در کنار خود نگهداري نمود.پرورش دهندگان اين حيوان مي گويند زماني که شما وارد محل زندگي بوقلمونهاي برنز بشويد آنها به راحتي براي دريافت غذا به شما نزديک مي شوند .مثل بيشتر بوقلمونها ، بوقلمونهاي برنز نسبت به سرما و تغييرات آن بسيار حساس مي باشند و بايستي در قبال چنين شرايطي محفوظ نگه داشته شوند .اغلب خانواده هاي بوقلمون برنز به عنوان حيوانات خانگي به فروش مي رسند.در مرحله بلوغ بوقلمونهاي برنز معمولاُ وزني بين ?? تا ?? پوند دارند ، اين در حالي است که وزن بوقلمونهاي ماده بين ?? الي ?? پوند متغيير است .پرهاي آنها رنگ سياه مات دارد و لکه هاي قهوه اي متمايل به سبز بر روي آنها در زير نور خورشيد مثل رنگهاي متاليکي مي درخشد .کفل اين نوع بوقلمون رنگ برنز خاصي دارد در حالي که پرهاي ناحيه جلوي بدن او بيشتر قرمز و سبز رنگ است . لبه دم بوقلمون برنز ،دور تا دور نوار سفيد رنگي دارد . در حال حاضر دو نوع از بوقلمونهاي برنز وحشي و سينه پهن بيشتر با مقاصد تجاري توليد ميشوند و دليل آن اين است که سينه آنها گوشت نسبتاً زيادي دارد .بوقلمونهاي برنز به آمريکاي شمالي تعلق دارند .از حدود ??? سال قبل قوم آز تک آنها را به عنوان حيوان خانگي مورد استفاده قرار مي دادند.اگرچه هر دو نوع بوقلمونهاي برنز در آمريکا کمياب شده اند وليکن بوقلمون سينه پهن بيشتر مورد استفاده عموم قرار دارد . اين نکته را نيز بايد افزود که پرورش سينه پهن ها بسيار مشکل تر از نوع وحشي آنها مي باشد و دليل آن اين است که آنها به دليل سينه پهنشان نمي توانند جفت گيري کنند و تکثير آنها به صورت تلقيح مصنوعي صورت مي گيرد . تا سال ???? بوقلمونهاي برنز عمده ترين بوقلمونهاي بودند که در ايالات متحده پرورش داده مي شدند.بوقلمونهاي برنز نر را مي توان با زايده گوشت زير گردنشان از بوقلمونهاي ماده تشخيص داد .برخلاف نوع وحشي بوقلمونهاي برنز که به طور طبيعي جفت گيري مي کنند بوقلمونهاي سينه پهن به دليل سينه پهن خود ، نمي توانند به طور طبيعي جفت گيري کنند . تلقيح مصنوعي روشي است که در اين مورد به کار گرفته مي شود.

:: بوقلمون سفيد:

امروزه اختلالاتي در مورد نژاد بوقلمون ((وايت هلند)) به وجود آمده است . اگرچه اغلب بوقلمونهاي سفيد را به نام ((وايت هلند)) مي شناسند ولي همه آنها استانداردهاي نژاد مزبور را دارا نمي باشند .نژاد بوقلمونهاي واقعي ((وايت هلند)) روز به روز کمياب تر مي شود . بنابراين اقدامات حمايني جهت حفاظت آنها بايد صورت گيرد .بوقلمونهاي ((وايت هلند)) ديگر به طور گروهي پرورش داده نمي شوند .پرورش دهندگان نژاد اصيل بسيار کم هستند و آنها بر اين نکته اتفاق نظر دارند که بوقلمونهاي مذکور با استاندارهايي مورد ارزيابي قرار مي گيرند که به مرور زمان از استانداردهاي نژاد اصيل فاصله گرفته است . اين نوع بوقلمونها تنها توسط علاقه مندان پرورش داده مي شوند و پرورش آنها بسيار محدود مي باشد
در حال حاضر نوعي از جوجه بوقلمون ((وايت هلند)) به طور تجاري پرورش داده مي شوند .اگرچه امروزه بيشتر گونه هاي بوقلمون سفيد هلندي که به منظور مقاوم بودن با نژادهاي ديگر آميخته شده است داراي چشمهاي قهوه اي رنگ مي باشند وليکن نژاد اصيل اين دسته از بوقلمونها داراي چشمان آبي بوده است.برخي از انواع نر اين بوقلمونها هنوز هم داراي غبغب سياه هستند.رنگ گردن و زير گردن بوقلمونها مثل ساق پا و انگشتان پاي آنها ، سفيد متمايل به صورتي مي باشد.منقار آنها هم رنگ صورتي دارد و هم مي تواند رنگ استخواني داشته باشد .در روي سر بوقلمونهاي مزبور نشانه اي از رنگ سرخ آبي وجود دارد.بقيه اندام بوقلمون وايت هلند را پرهاي شاداب سفيد رنگ پوشانده است . امروزه ، گونه هاي از بوقلمونهاي سفيد هلندي که با بوقلمونهاي ((لارج وايت)) آميخته شده است داراي سينه اي پهن و پاهاي کوتاه تر در مقايسه با گونه هاي اصيل مي باشند.بوقلمونهاي نر اصيل معمولا حدود ?? پوند و نوع ماده حدود ?? پوند وزن دارند.اگر چه نمي توان به طور قطعي اظهار نظر نمود ولي باور بر اين است که بوقلمونهاي ((وايت هلند)) در کشور هلند پرورش يافته و نژاد آنها گسترش يافته است .ذر اين ميان بوقلمونهاي وحشي نيز از آمريکا به اروپا صادر شده اند ولي هلند و اتريش به گونه هاي سفيد که يکي از آنها همين نوع است علاقه مند بوده اند.
اولين بار ، بوقلمون در اوائل قرن ?? وارد ايالات متحده و بريتانيا گرديد و تا سال ???? نژاد استاندارد اين حيوان محفوط بوده است .امروزه گونه هاي وايت هلند که به طور تجاري هم پرورس داده مي شوند از مشهورترين گونه هايي هستند که در تعطيلات زمستاني در ايالات متحده به فروش مي رسند وليکن بيشتر آنها اصيل نيستند و يا به عبارت ديگر گونه هاي اصيل بوقلمون مذکور نسبتاً کمياب است .مراقبت از بوقلمونهاي وايت هلند شبيه ساير بوقلمونها مي باشد . و به خاطر جثه بزرگشان براي اين حيوانات بايد به حد کافي فضاي لازم براي حرکت وجود داشته باشد.بوقلمونهاي اصيل ((وايت هلند)) را به سختي مي توان پيدا کرد و نژاد آنها به ندرت پرورش داده مي شود . برخلاف گونه هاي تجاري اين نوع واقعي آن براي پرورش و تکثير نياز به تلقيح مصنوعي وجود ندارد.