ظروف یکبار مصرف

مزيت ليوان کاغذي نسبت به ليوان پلاستيکي

ليوان‌هاي کاغذي پس از مصرف و ورود آن به محيط‌زيست چون از جنس طبيعي است به‌راحتي توسط ميکروارگانيسم‌هاي خاک تجزيه مي‌شود و مواد آن به چرخه خاک بازمي‌گردد. در کشور ما به دليل مصرفي شدن مردم و توليد زياد ظروف پي‌پي و پليمري که همگي تجزيه‌ناپذير هستند، دولت و به‌خصوص شهرداري‌ها را براي معدوم کردن اين مواد دچار مشکلات عديده و هزينه‌هاي هنگفتي کرده است. توليد ظروف کاغذي به دليل کاهش بار مالي و تجزيه‌پذير بودن آن مورد حمايت دولت است و به اين دليل سرمايه‌گذاري در اين بخش سودآوري مناسبي به دنبال خواهد داشت و توجيه مناسبي جهت ارائه به «وزارت صنايع و دريافت مجوزهاي لازم» براي دريافت وام را داراست.

فضاي مورد نياز دستگاه‌هاي توليد ليوان کاغذي

ابعاد هر دستگاه توليد ليوان کاغذي حدود ??? × ??? است که بابت هر دستگاه حدود ?? تا ?? متر فضا مورد نياز است. اين معيار با در نظر گرفتن فضا براي دستگاه توليد ليوان کاغذي، مواد اوليه ليوان کاغذي و انبار محصولات است و البته بسته به تعداد دستگاه و مقدار مواد اوليه خريداري شده قطعا قابل گسترش است.


قيمت دستگاه‌هاي مورد نياز

اگرچه دستگاه‌هاي توليد ظروف يکبارمصرف در ايران نيز ساخته مي‌شود اما اغلب آنها ساخت کره و چين‌اند و به‌صورت استوک نيز در بازار موجود است و قيمت‌هايي متفاوت دارند. نگاهي به بازار ماشين‌آلات به ما مي‌گويد قيمت‌ها از ?? ميليون تومان تا ??? ميليون تومان در نوسان است. بيش از ?? درصد کارخانجات ايران به دليل ماشين‌آلات «نيمه فرمينگ» قابليت توليد ظروف فقط از مواد پلي‌استايرن را دارند اما تعداد انگشت‌شماري از توليدکننده‌ها اقدام به خريد ماشين‌آلات مدل جديد و توليد ظروف يکبارمصرف با سيستم ترموفرمينگ کرده‌اند که اين سيستم داراي توجيه اقتصادي بالاتري نسبت به سيستم قبلي (نيمه‌فرمينگ) است.

مواد اوليه توليد ظروف کاغذي

مواد اوليه اين صنعت از کشورهاي چين، کره، هندوستان و چند کشور ديگر توسط بازرگانان ايراني وارد کشور مي‌شود و پس از چاپ و برش براساس نياز و سفارش مشتري (توليدکننده) تحويل خواهد شد. با توجه به ضرورت توليد مواد اوليه در کشور اخيرا نيز زمينه‌اي فراهم شد تا مواد اوليه در کشور توليد شود و در اختيار توليدکنندگان قرار گيرد. با اين تفصيل خريداران دستگاه‌هاي توليد ظروف کاغذي و به‌خصوص ليوان کاغذي دغدغه‌اي بابت مواد اوليه نخواهند داشت.

سود حاصل از توليد ليوان کاغذي

سودآوري در توليد ليوان کاغذي، بستگي به توليدکننده و تلاش او دارد. هر دستگاه به‌طور ميانگين در روز ?? هزار عدد ليوان توليد مي‌کند که سود آن براساس هزينه‌هاي کارگر، برق صنعتي يا غير‌صنعتي، آب و. . . متغير است. چنانچه توليد‌کننده مالک فضاي مورد نياز باشد و خود اقدام به توليد کند، نيازي به کارگر ندارد و در نتيجه سود بيشتري عايد خواهد شد. سود حاصل از هر عدد ليوان از شش تومان تا ? تومان است که نسبت مستقيم با توضيحات پيشين در اين باره دارد. البته سودآوري ديگري نيز مي‌توان انجام داد. در اين خصوص با بازاريابي و بستن قرارداد براي چاپ طرح و نقش و نام شرکت‌ها، موسسات و ارگان‌ها و… روي محصولات، مي‌توان به درآمد بيشتر رسيد.