روش های صرفه جویی در مصرف کاغذ

آمارها نشان مي دهد كه مصرف كاغذ در ايالات متحده امريكا در سال ???? به اوج خود رسيد. اگر چه پس از اين سال ميزان مصرف كاغذ در اين كشور رو به كاهش گذاشت اما هنوز اغلب مردم هر روزه با مقادير فراواني كاغذ سر و كار دارند. در اين مقاله مي خواهيم به ذكر بعضي از روش هايي بپردازيم كه به بهينه سازي مصرف كاغذ كمك مي كند.كاهش مصرف كاغذ موجب صرفه جويي در هزينه ها شده و به شما كمك مي كند يك مصرف كننده سبز باشيد.اولين گام براي كاهش مصرف كاغذ اين است كه تا جايي كه ممكن است پرينت كمتر بگيريد. اكنون كه همه افراد چه در داخل يك شركت و چه در خارج از آن مي توانند با هم از طريق اينترنت و شبكه هاي داخلي در ارتباط باشند، مي توانند با استفاده از نامه الكترونيكي، فايل هاي مشترك و حتي فكس از هدررفت كاغذجلوگيري كنند. ليوان کاغذي
هنگامي كه يك نامه الكترونيكي دريافت مي كنيد به جاي آنكه آن را چاپ كنيد و به همكارتان بدهيد نامه را براي او هم ارسال كنيد. به جاي اينكه يك صفحه اينترنتي را چاپ كنيد و به ديگران بدهيد آدرس آن صفحه و يا سايت را براي آنها ارسال كنيد. جاي تاسف است كه ديده مي شود در بسياري از موارد يك كارمند يك صفحه را چاپ مي كند و سپس آن را از طريق فكس براي ديگران ارسال مي كند. اگر هم مي خواهيد چيزي را فكس كنيد به جاي اينكه مطلب را چاپ كنيد به كنار دستگاه فكس برويد و آن را ارسال كنيد از سرويس هاي ايميل به فكس استفاده كنيد. ارسال نامه الكترونيكي به فكس و يا ارسال فكس به ايميل راهي بسيار مناسب و مقرون به صرفه است.
اگر تاكنون به ارزش چاپگرهاي چندكاره پي نبرده ايد بهتر است با آنها آشنا شويد. بعضي از چاپگرها علاوه بر چاپ، فكس و اسكن مي كند و كپي مي گيرد. اين دستگاه چند كاربرد دارد و فضاي كمي هم اشغال مي كند.
عكس هاي تمام رنگي و كاتالوگ هاي كاغذي بسيار هزينه بر هستند و فقط زماني بايد ارسال شوند كه حتماً نيازي به آنها باشد. قبل از اينكه اينگونه مرسوله ها را بفرستيد اندكي تامل كنيد و اطمينان حاصل كنيد كاغذهايي كه براي اين منظور مورد استفاده قرار مي دهيد به درد دريافت كننده مي خورد و مستقيم به سطل زباله نخواهد رفت.دستمال هاي كاغذي را با دستمال هاي پارچه اي جايگزين كنيد و به جاي ظروف كاغذي از ظروف معمولي استفاده كنيد.صورتحساب هاي خود را از طريق اينترنت بپردازيد. اين كار به شما كمك مي كند كه در مصرف پاكت، تمبر و چك صرفه جويي كنيد.
اگر به خواندن مجلات علاقه داريد. از طريق اينترنت مشترك مجلات شويد. نامه اي به اين مجلات بنويسيد و بگوييد به خاطر جلوگيري از هدررفت كاغذ آنها را به صورت آنلاين بخوانيد. به جاي اينكه براي يادآوري يادداشت هاي خود را روي برگه بنويسيد آن را روي تلفن همراه خود ذخيره كنيد. اگر مي خواهيد مطالب جلوي چشمتان باشد يك تخته سفيد بخريد و آن را در محل كار يا منزل خود نصب كنيد. شما مي توانيد يادداشت هاي روزمره خود را روي آن يادداشت كنيد و سپس پاك كنيد. سعي كنيد كمتر دستمال كاغذي استفاده كنيد. در واقع نيازي به استفاده از آنها نيست. به جاي آن، از برگ هاي ليفي استفاده كنيد. حسن اين برگه ها اين است كه مي تواند بارها و بارها مورد استفاده قرار گيرد. شما به راحتي مي توانيد آنها را در داخل ماشين لباسشويي بيندازيد و براي مصارف مختلف مانند خشك كردن ظروف؛ تميز كردن مبلمان و آشپزخانه استفاده كنيد. هنگامي كه براي خريد البسه يا پارچه مي رويد به فروشنده اجازه ندهيد كه آنها را درون كاغذهايي بي مصرف قرار دهد. هنگامي كه به يك پيتزافروشي يا ساندويچي مي رويد با خود ظرف به همراه ببريد. اگر مي خواهيد غذاي خود يا باقيمانده آن را با خود به خانه ببريد درون آن بگذاريد و اجازه ندهيد غذاي شما را در جعبه هاي كاغذي گذاشته و به شما بدهند.