صاحبان سگ میکروب های پوست مشترکی با آنها دارند !

اگر دیده باشید که افراد چگونه با حیوانات خانگی شان رفتار می کنند پس تعجب نمی کنید که آنها میکروب های مشترکی هم داشته باشند . مطالعات جدید نشان داده است که فقط داشتن سگ می تواند مهمترین عاملی باشد که نشان دهد چه میکروب هایی بر روی پوست شما زندگی می کنند . تیمی از محققان به سرپرستی سی سونگ در دانشگاه کلارودو نمونه هایی از زبان ، کف دست ، پیشانی و مدفوع اعضای 60خانوار را جمع آوری کردند .بعضی از آنها یا دارای فرزند بودند یا حیوان خانگی داشتند و یا فاقد هر کدام بودند . قابل ذکر است که سگها تنها حیوانات خانگی بودند که نمونه برداری شدند . سپس محققان DNA باکتری را آنالیز کردند تا بفهمند چقدر تنوع جمعیت باکتری ها وجود دارد . تعجب آور نبود که اعضای خانواده هایی که با هم زندگی می کردند باکتری مشترک بیشتری داشتند در مقایسه با اعضای خانواده هایی که جدا از هم زندگی می کردند . در میان خانواده ها باکتری های روی پوست خیلی شبیه یکدیگر بودند ، شاید بخاطر پخش شدن میکروب در فضا یا از طریق تماس مستقیم یا از طریق سطوح قابل تماس بوده باشد .

جالبترین یافته این بود که شرکت باکتریایی بزرگی وجود داشت . باکتری پوست صاحبان سگها از خانواده های متفاوت تقریبا مثل این بود که انگار بدون وجود سگی با هم هم خانه بوده اند. به عبارتی دیگر شما و دوستتان که در دو طرف شهر زندگی می کنید و هر دو صاحب سگ هستید اکوسیستم پوستی مشابهی با هم داشتید ، همانطور که یک زن و شوهر اکوسیستم پوستی مشابهی بخاطر با هم بودن پیدا کرده اند.

مطالعات نشان داد که گربه و دیگر حیوانات خانگی بر روی ترکیب باکتریایی پوست صاحبانشان تاثیری نداشتند .باکتری های دو صاحب گربه هیچ شباهتی به هم نداشت دلیل این مورد این است که سگها بعضی از انواع باکتری را بصورت پنهان دارند که بر روی پوست انسان بسیار کم یافت می شود . خانواده ای از باکتری ها که به آن متولوفیلاس می گویند در دهان سگها فراوان است و همین باکتری روی پوست صاحبانشان هم یافت می شود . بر اساس نتایج منتشر شده در مجله ایلاف " رایج ترین نوع انتقال ، انتقال دهانی میان سگ و انسان بوده است "

این تجمع میکروبی که آن را میکروبیوم می نامند توجه علم را در سالهای اخیر به خود جلب کرده است .دانشمندان دریافته اند که میکروبهایی که روی بدن ما و داخل بدن زندگی می کنند باعث همه چیز از آکنه گرفته تا چاقی و ناهنجاریهای گوارشی می شوند . حیوانات خانگی که می توانند ترکیب میکروبی ما را شکل دهند می توانند فیزیولوژی ما را هم شکل دهند و این بهترین رابطه موجود می تواند باشد .