مضرات ظروف یکبار مصرف پلاستیکی

مضرات ظروف یکبار مصرف پلاستیکی را در چند بعد کلی میتوان عنوان نمود :

۱- زیست محیطی:
پلاستیک‌ها دسته‌ای از بسپار های افزایشی یا تراکمی هستندو معمولاً‌ زمانی که وارد چرخه طبیعت می‌شوند، لایه محافظی به شکل عایق در دل خاک ایجاد می‌کنند و ۳۰۰ تا ۵۰۰سال طول می‌کشد تا تجزیه شوند. و طول عمر پسماند این مواد،آلودگی منابع زیرزمینی و خاکی را نیز در پی خواهد داشت و تا حد قابل توجهی باعث کاهش حاصلخیزی زمین کشاورزی می شود.همچنین باعث شیوع انواع بیماری های همه گیر خواهد شد که برای تمام موجودات زنده منطقه خطرناک است.
به علت حجم زیاد این نوع زباله،مراکز پسماند مجبور به رهاسازی مقداری از آن در طبیعت هستند(همانطور که در اراضی شمال کشور با این مشکل دست به گریبان هستیم) که همین امر باعث اشغال زیستگاه فون و فلور آن منطقه میشود و با محدود کردن نیچ آنها، در طولانی مدت باعث رقابت بین گونه ای و درون گونه ای و در نهایت کاهش تنوع زیستی می گردد. لیوان کاغذی

۲-بیماری زایی:
مواد پلاستیکی حاوی ترکیبات فنول میباشند که در هنگام تماس با مواد داغ،کمی نرم شده و گاز دیوکسین آزاد میکنند.سرطانزا بودن این قرآیند وسمیت این گاز به حدی است که اتحادیه اروپا با ترسیم چشم اندازی کوتاه مدت،برنامه ریزی کرده است تا سال ٢٠١۵، ۷٠ درصد ظروف پلاستیکی در این قاره با ظروف یکبار مصرف گیاهی جایگزین شود.یکی از دلایل جایگزینی ظروف کاغذی بجای ظروف یونولیتی در فست فود های اروپا نیز همین موضوع بوده است.
همچنین اثرات سوء این ظروف در سقط جنین و تولد نوزادان ناقص در زنان بارداری که مصرف کننده دائم مواد غذایی آغشته به دیوکسین بودند نیز به اثبات رسیده است.

۳-بهداشتی :
به تازگی مشکل بزرگتری در تولید ظروف یکبار مصرف پلاستیکی پیش آمده است و این مشکل همان بازیافت یا ساخت ظروف یکبار مصرف از زباله پلاستیکی غیر بهداشتی است که تولید این ظروف بیشتر در کارگاه های انجام می شود که هیچ مجوزی از نهادی رسمی ندارند و به دور از چشم مامورین بهداشت انجام می شود و خدا می داند که آنان ؛ ظروف یکبار مصرف خود را با چه موادی ضایعاتی می سازند که با قیمتی ارزانتر از مواد دست اول در بازار به فروش می رسد که استفاده از این ظروف بر سر سلامتی این مردم چه خواهد آورد!

۴-اقتصادی:
هزینه های درمان بیماری های ناشی از مصرف مواد غذایی آغشته به دیوکسین به حدی است که به تنهایی میتواند دلیلی برای جلوگیری از تولید این ظروف باشد.از طرفی هزینه های تحمیلی آن بر طبیعت را نباید فراموش کرد.تا جاییکه هزینه تحمیلی به طبیعت در اثر انباشت پسماند این ظروف در جنگل های نواحی شمالی کشور خود به معضلی بزرگ تبدیل شده است.
عجیب تر از همه این است که ما داریم طلای سیاه یا همان نفت با ارزش خود را به راحتی به ماده ای مضر و کم ارزش با طول عمر بسیار بالا تبدیل میکنیم و این یعنی له کردن تمامی ارزش های توسعه پایدار زیر چرخ دنده های صنعت.