۱۰ نکته برای محافظت بهتر از محیط زیست

ما هر روز درباره مسایل محیط زیستی و مشکلاتی که محیط زیست درگیر آن است می شنویم و شاید کمی هم احساس نگرانی می کنیم. اگر شما نیز درباره محیط زیست خود احساس مسوولیت می کنید و مایلید که به نوبه خود برای بهبود این  وضعیت کاری کنید، احتمالا توصیه های این متن برایتان جالب خواهد بود. در اینجا چند عادت فرهنگی محیط زیست دوستانه را با هم مرور می کنیم:

بازیافت

    یک کیسه پارچه ای در کیف خود داشته باشید. یک کیسه پارچه ای بخرید یا خودتان در خانه  آن را از لباس های کهنه تهیه کنید .این کیسه را همیشه  در کیف خود داشته باشید و موقع خرید، کالاهای خود را به جای یک کیسه پلاستیکی در این کیسه پارچه ای بگذارید.  با اینکار در مصرف پلاستیک صرفه جویی خواهید کرد. یک پاکت پلاستیکی تا 600 سال در محیط زیست باقی می ماند تا تجزیه شود .
    از خرید ظروف یکبار مصرف تاجایی که می توانید خودداری کنید. در صورتی که مجبورید ظروف یک بار مصرف بخرید نوع کاغذی آن انتخاب محیط زیستانه تری است.
    زباله  های خود را بازیافت کنید و زباله های بازیافتی خود را در مبدا جدا کنید. این به معنی آن است که قبل از اینکه زباله های خود را به ایستگاه های محیط زیست یا همان مکان های بازیافت زباله انتقال دهید، ابتدا زباله های غیر بازیافتی را جدا کرده و به زباله دانی بیندازید. سپس زباله های مختلف را از یکدیگر جدا کنید. در سوئد روزنامه، ورق های معمولی کاغذ و کارتون های کاغذی هریک جداگانه بازیافت می شوند. برای مثال اگر زباله های بازیافتی  خانه شما شامل دفتر یادداشت کهنه شما، کارتون پیتزایی که شب قبل میل کرده اید و تعدادی روزنامه می شود، باید این زباله ها را در سه دسته جداگانه بازیافت کنید.
    در مصرف انرژی صرفه جویی کنید. در کشورهایی چون سوئد که زمستان های طولانی و سرد دارند، بسیار مهم است که از صرفه جویی انرژی در خانه و محل کارتان مطمئن باشید. درها و پنجره ها را به صورت منظم کنترل و تعمیر کنید که درز یا سوراخی نداشته باشند، در صورتی که از لای درز پنجره ها هوایی عبور می کند، برای در و پنجره ها درزگیر نصب کنید. استفاده از پرده و فرش نیز در گرم نگه داشتن خانه بسیار موثر است.
    برای شستشوی ظروف و حمام کردن از شوینده هایی استفاده کنید که ضرری متوجه محیط زیست نمی کنند. با یک جستجوی کوتاه در سایت های مصرف کنندگان به سرعت متوجه می شوید که کالای مورد نظر شما تا چه حد یک کالای محیط زیستی است.
    از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. اگرچه خودروها در اتحادیه اروپا و البته سوئد از استاندارهای محیط زیستی بالایی برخوردارند ولی در هر صورت آنها نیز دی اکسید کربن تولید می کنند. استفاده ازدوچرخه و وسایل حمل و نقل عمومی از این جهت انتخاب بسیار محیط زیست دوستانه تری است.
    وسایل دست دوم خود را دور نیاندازید. فرهنگ خرید، فروش و استفاده از وسایل دست دوم یک فرهنگ بسیار محیط  زیست دوستانه است که چرخه تند تولید و مصرف را کمی کند می کند.
    از لایه ازن حفاظت کنید. اسپری های مو،عطر و دئودوارنت ها که به صورت اسپری خارج می شوند برای لایه ازن خطرناک هستند. خیلی ساده می توانید از انواع  دیگر مثل نوع تویوپی  آن استفاده کنید.
    اگر برای حمل کالایی به بسته بندی و کادوپیچی نیازی ندارید از فروشنده بخواهید که کالا را با بسته بندی معمولی آن به شما تحویل دهد. با اینکار شما در مصرف کاغذ، پلاستیک و چسب صرفه جویی خواهید کرد.
    وسایل برقی که استفاده نمی کنید را خاموش و اتصال آنها به جریان برق را قطع کنید. یک مانتیور روشن حتی در حالت ذخیره انرژی نیز در حال مصرف انرژی است. اگر برای مدتی به کامپیوتر یا تلوزیون خود کاری ندارید حتما آن را خاموش کنید. قبل از خواب نیز اتصال وسایل برقی با جریان برق را قطع کنید. این مساله نه تنها ایمنی خانه شما-در صورت بروز آتش سوزی یا صاعقه- را کم می کند بلکه میزان مصرف انرژی را نیز کاهش می دهد.